ASHTANGA YOGA

Ashtanga Joga to system praktyki, przekazany współczesnemu światu przez Sri K. Pattabhi Joisa. Fundamentem praktyki jest płynne wykonywanie asan według niezmiennej sekwencji i łączenie każdego ruchu z oddechem.

Ashtanga Joga to niezwykły system praktyki, który różni się od pozostałych metod. Pomimo tego, że asany są takie same, to znacznie różni się podejście do praktyki i tego, co chcemy dzięki niej uzyskać. Nie chodzi tylko o to, żeby pracować z ciałem, ale także o to, żeby działać też na poziomie ducha, żeby oczyszczać umysł z nadmiaru myśli i stymulować rozwój świadomości.

Ashtanga Joga sięga korzeni w Mysore, w południowych Indiach i występuje tam do dziś. Obecnie prowadzona przez wnuka Pattabhi Joisa – Sharata Joisa, kiedyś KPJAYI – K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute a teraz jako Sharath Yoga Centre. Dzięki temu, że Pattabhi Jois postanowił nauczać również ludzi z Zachodu, to Ashtanga Joga stała się osiągalna dla zachodniej cywilizacji i obecnie jest jednym z najpopularniejszych systemów praktyki jogi na świecie, będąc jednocześnie jednym z najstarszych.

Wyjątkowość systemu Ashtanga Joga polega na stałości sekwencji asan wykonywanych podczas codziennej praktyki. Każdy uczeń zapamiętuje daną sekwencję i wykonuje ją samodzielnie, w rytmie swojego oddechu.

MYSORE CLASS

Poniedziałek – Czwartek 06:30-09:00  oraz   17:30-20:00 
Środa i Niedziela 10:00-12:00 / Środa 20:00-21:30

Niezwykłość ashtanga jogi znakomicie obrazuje praktyka w stylu Mysore. Nazwa ta pochodzi od nazwy miasta w południowych Indiach. Na zajęciach Mysore po wcześniejszych wskazówkach nauczyciela wykonuje się samodzielnie sekwencje asan ułożone przez Sri K. Pattabhi Joisa, w tempie dostosowanym indywidualnie do rytmu swojego oddechu. W praktyce niezmiennie obowiązuje ta sama kolejność asan, natomiast zakres i stopień zaawansowania wykonywanej sekwencji może ulec zmianie. To niekończąca się przygoda ponieważ sekwencje są na tyle rozbudowane, że nie starczy życia, żeby je wszystkie opanować, dzięki temu zawsze ma się przed sobą jakiś cel.

Kto może praktykować jogę w stylu Mysore?
Każdy bez wyjątku! Jest to indywidualna forma praktyki, w której każdy uczeń wykonuje sekwencję dopasowaną do swoich możliwości i samopoczucia w danym dniu. Na zajęciach Mysore nie musisz się do nikogo dostosowywać i czekać, aż nauczyciel powie ci co dalej robić. Nauczyciel podpowiada, koryguje, pomaga pogłębić asanę, uprzedza przed ryzykiem, a także wskazuje, w jaki sposób przygotować się do danych asan, pomaga zrozumieć ograniczenia, a czasami powstrzymuje nadmierne aspiracje i pomaga radzić sobie z bezradnością.

Dzięki powtarzalności sekwencji, można lepiej dojrzeć zachodzący w ciele zmiany. O wiele lepiej jest pogłębiać praktykę stopniowo, w miarę otwierania się ciała. W ashtanga jodze oznacza to najpierw pracę nad wzmocnieniem w pozycjach stojących, potem rozciągnięciem w skłonach do przodu, następnie w wygięciach do tyłu, potem otwieraniem bioder itd. Także warto jest powtarzać sekwencję, aby zmiany były szybsze i trwalsze.

LED CLASS

Piątek 06:30-08:00 oraz 18:00-19:30

Zarówno dla nowych, jak i doświadczonych uczniów, zajęcia LED CLASS są istotnym dopełnieniem regularnej praktyki Mysore. LED CLASS odbywa się w każdy piątek rano i wieczorem. Jest to okazja, aby upewnić się, że nasza praktyka wykonywana jest w odpowiednim rytmie. Ponadto poddanie się liczeniu i tempu narzuconemu przez nauczyciela jest szansą na zwiększenie zarówno naszej wewnętrznej i zewnętrznej siły, jak i naszego związku z tradycyjną linią. Uczniowie zostaną poprowadzeni przez asany na podstawie ich znajomości i biegłości w praktyce.

KURS WPROWADZAJĄCY

WTOREK ORAZ CZWARTEK  20:00-21:30

Podczas KURSU w bezpieczny i przystępny sposób poznasz podstawy praktyki Ashtanga Jogi.W tym czterotygodniowym kursie dla początkujących uczniowie poznają podstawową technikę oddychania i ruchu (często określaną jako vinyasa), medytacyjne spojrzenie (dristhi) i wewnętrzne blokady energii (bandha). Studenci zostaną nauczeni połowy serii AJ. Kurs stanowi wprowadzenie do stylu uczenia się Mysore. Wielkość klasy jest ograniczona, aby umożliwić bardziej indywidualne podejście. Klasa spotyka się dwa razy w tygodniu o ustalonej godzinie.